Úvod Tipy a rady Jak vybírat tu správnou aktovku

Jak má vypadat správná aktovka

Jak by měla taková aktovka vypadat a na co bychom určitě neměli zapomínat. V dnešním širokém spektru nabízených školních aktovek můžeme jistě najít spoustu variací, ať už se týkají barev, velikosti nebo způsobu jejich nošení. A vybrat si není jistě úplně snadné. Každému se líbí nebo preferuje něco jiného. I přesto bychom se při výběru měli řídit základními kritérii, která by všechna měla splňovat ta "správná" školní aktovka.

1. ZDRAVÍ

Školní aktovka by měla odpovídat tělesné stavbě školáka a výška aktovky je přiměřená velikosti zad školáka.

Hmotnost prázdné aktovky max. do 1,4 kg!!!

Každoročně se znovu a znovu objevují na začátku školního roku v médiích zprávy, které varují před příliš těžkými školními aktovkami. Mimo jiné jsou to zdravotní pojišťovny, ministerstva, TÜV a dokonce organizace lékařů, které neunavuje sdělovat jedno a totéž – že příliš těžké aktovky poškozují dětskou páteř. Z mnoha vědeckých výzkumů bylo prokázáno, že plná školní aktovka by rozhodně neměla přesahovat 10-12% tělesné hmotnosti školáka. Při překročení tohoto limitu již můžeme pomalu mluvit o hazardu se zdravím dítěte, u kterého může dojít k nevratnému poškození zad. Samozřejmě, že ke správnému vývinu zad dítěte neodmyslitelně patří i další spousta faktorů od správného držení těla při sezení, až po pravidelnou fyzickou aktivitu. Nicméně kvalitní školní aktovka pomůže k zabránění toho, aby naše děti musely v budoucnu bojovat s problémy zad!

Pevná a stabilní konstrukce, popruhy a odvětrávací kanálky

Pro správné držení těla je také důležité, aby aktovka po naplnění věcmi zachovala stále stejný tvar. V opačném připadě totiž může docházet k tomu, že se obsah aktovky stahuje dozadu a dolů a nutí tak školáka k neustálému předklonu.

Zádové popruhy by měly být vždy polstrovány a v kontaktní ploše minimálně 40mm silné. Také délka popruhů by měla být dostatečné dlouhá (v rámci testování DIN 58124 se jedná o délku min.500mm). Popruhy musí být nastavitelné rovnoměrně a plynule jednou rukou. Odvětrávací kanálky pak zajišťují správnou cirkulaci vzduchu mezi aktovkou a zády školáka.

Zdravotní nezávadnost materiálu

Materiál by neměl být pouze příznivý na dotyk, ale všechny výrobky by měly být osvobozeny od

  • AZO-barviv
  • kadmia
  • PCP
  • alergie vyvolávajících barviv
  • nepříjemného zápachu

a v rámci životního prostředí 100% recyklovatelné.

 

2. FUNKČNOST

Vnitřní členění a dostatečná pevnost dna

Dostatečný objem a členění je jistě důležitá věc. Nezapomínejme ale na to, že většina dětí příliš systematikou netrpí, proto je zbytečné si myslet, že čím víc přihrádek, tím lépe. Důležitá je přehlednost, jednoduchost a objem. Hlavně pak prvňáčkům budou bohatě stačit maximálně dvě přihrádky na ukládání učebnic a sešitů. Kapsy po stranách nebo čele aktovky se postarají jak o svačinku, tak i případné další školní pomůcky…

Vodotěsnost vůči dešti

Tady přikládáme ideální stav (Zkušební kritéria dle DIN 58124):
„Školní aktovka musí být vyrobena tak, aby i při delším dešti nevnikla do vnitřních prostor aktovky voda. Dno aktovky musí být vyrobeno tak, aby v případě, že bude aktovka stát v 1 cm hluboké kaluži, nezatekla dovnitř voda. „
Co dnes přináší trh v podobě aktovek Scout:

  • voděodolná vnitřní vrstva (vodní sloupec 10.000 mm)
  • srovnání s funkčním oblečením: 2,000 – 3,000 mm
  • voduodpuzující impregnace
  • testem prošla velmi úspěšně


Jednoduchý přístup k věcem, žádná speciální dovednost

Přístup k věcem by měla zajišťovat jednoduchá a přitom funkční a bezpečná zařízení. Osvědčené jsou aktovkové zámky, které tak usnadňují školákovi kdykoliv přístup ke svým věcem. Při nakupování aktovky si vzpomeňte, jak je někdy protivné spravovat zaseklý nebo už rozjetý zip. Všechny přezky a uzamykatelné díly musí být bez otřepu a se zakulacenými rohy. Uzávěry musí být vyrobeny tak, aby vydržely velké zatížení a časté otevírání a zavírání. Další záležitostí je tzv. klopna, která zajišťuje přístup do aktovky. Ta by kromě dostatečné šířky kvůli dešti měla také po otevření zůstat v takové poloze, aby si školák mohl pohodlně vyndat nebo uložit do aktovky věci oběma rukama, a to bez bouchání klopny do čela.

 

3. BEZPEČNOST

Reflexní prvky


Během dne viditelnost dítěte v silničním provozu díky širokým škálám zajišťuje nepřeberné množství kombinací barev aktovek. V šeru nebo mlze, které se přeci jenom na podzim či v zimě po cestě do školy objevují čím dál častěji, barvy zanikají, a pak jsou na místě jak na čelní a bočních stranách, tak i na zádových popruzích reflexní pásky, které po odrazu světla zajišťují dostatečnou viditelnost školáka na přechodu i mimo něj.

Další bezpečnostní prvky

Do této kategorie můžeme zařadit fluoreskující materiál výstražné barvy (většinou oranžové nebo žluté). Ta přispívá ještě k lepší viditelnosti školáka a tudíž k větší bezpečnosti při pohybu v silničním provozu. Toto provedení aktovek patří u nás v poslední době k vychytávkám ve světě aktovek. Občas ji můžete najít i pod názvem „integrovaná ochranná vesta“.
Příklad výstražná vesta při automobilové nehodě: ZAPAMATUJTE SI – stříbrné reflexní pruhy Vám ve dne nepomohou!

K těmto základním kritériím samozřejmě ještě platí, že v dnešní době jsou kvalitní výrobci schopni nabídnout tříletou záruku na takový výrobek jako je školní aktovka. Mezi další pozitivní aspekty patří i nezávislé kontroly a atesty, které by měly zaručovat opravdovou kvalitu výrobku a samozřejmě i jeho další vylepšování v rámci technologického vývoje. V žádném případě pak nesmíme zapomenout na ty, pro které je školní aktovka kupována. Těm, po splnění všech kritérií, můžeme s klidem a radostí v duši přenechat výběr toho správného a nejlepšího motivu nové aktovky.

Hodně štěstí při výběru a nákupu aktovky Vám přeje

www.e-aktovky.cz